Péče o klavír a pianino.

Správným umístěním, pravidelnou údržbou, čištěním, regulací mechaniky a laděním, uchováte nástroj v bezvadném stavu i další generaci, která na nástroj bude hrát. Čištěním se předejde výskytu molů, červotoče a v některých případech i výskytu hlodavců v nástroji. Materiály, které jsou v nástrojích použity, jako kašmír, plst, papír, ale i dřevo, k tomu přímo vybízí. Přesná funkce mechaniky a očekávaný pocit při hře. Včas se podchytí všechny drobné závady na mechanice nástroje a předejde se tak nákladným generálním opravám.

Pravidelným laděním a intonací si nástroj udrží svůj osobitý zvuk a hráči si nekazí hudební vnímání nástroje falešnými tóny. Zejména pro děti, které se učí hrát na nástroj, je toto velmi důležité, aby si nedeformovaly vnímání celého nástroje.

 

Pamatujte!

Pokud se nástroj dlouho neladil, může při následném ladění, kdy vzniká během krátké doby velký rozdíl v pnutí nástroje, dojít i k poškození celé konstrukce. Nástroj, je-li naladěn na výšku a1 = 440 Hz, má tah strun cca 15 - 20 tun. Pokud mechanika nefunguje tak, jak má a nástroj je rozladěný, tak i chuť do cvičení bývá velmi malá. Příliš velké vůle v mechanice mají za následek nepřesný chod mechaniky, změněný pocit při hře, změnu dynamiky úderu kladívka a změnu barvy tónu. Úder kladívka je nejistý a pocit ze hry nestabilní. Zvláště děti, které cvičí na svůj nástroj a také zkušení klavíristé, poznají rozdíl před regulací a laděním nástroje a po něm velmi dobře.

 

Nejvhodnější intervaly údržby jsou:

  • ladění, intonace, kontrola a čištění nástroje 1 - 2x ročně podle herního zatížení nástroje
  • regulace mechaniky po 3 – 5 letech podle herního zatížení a četnosti a velikosti změn teploty a vlhkosti prostředí i 1x ročně
  • přebroušení plsti kladívek po 8 – 10 letech intenzivního používání ( v případě potřeby i častěji ).

 

Dobré umístění nástroje značně ovlivňuje životnost a akustický výraz nástroje. I když při výrobě pianin a klavírů jsou použity nejkvalitnější materiály, jako je třeba rezonanční smrk na rezonanční desky, tvrdé masivní dřevomateriály, dřevo (dřevěná kostra – baraš), ušlechtilé a barevné kovy (struny, agrafy), speciální plstě a kašmíry (mechanika a klávesnice), není možné je dostatečně chránit před drastickými změnami teploty a vlhkosti. Při instalování nástroje dbejte zejména na to, aby pianino nebo klavír:

  • nebyl v blízkosti okna z důvodu náhlé změny teploty při větrání, zejména v zimním období, kdy dochází k prudkým změnám teploty a slunečního záření, které poškozuje povrchovou úpravu nástrojů.
  • stál co nejdále od okna, pokud možno u vnitřní stěny bytu, z důvodů stabilní teploty stěny
  • nebyl vystaven prudkým změnám teplot při nepravidelném topení (orosení a následná koroze kovových částí nástroje)
  • nebyl v blízkosti vchodových dveří, koupelen nebo jiných zdrojů přímé vlhkosti
  • nebyl v místě výskytu drobných hlodavců, hmyzu a dřevokazných hub
  • byl pravidelně ošetřován a čištěn odborným mechanikem proti výskytu molů.

·

Absolutní výše teploty ani relativní vlhkost vzduchu není rozhodující. Rozhodující je rovnovážná vlhkost dřeva. Vezmeme-li v úvahu běžný výkyv teplot v objektu s nevhodným přerušovaným topením a běžný rozdíl teplot v zimě a v létě, pak musíme připustit kolísání teploty v rozmezí 15°C – 28°C. Potom přípustné rozpětí relativní vlhkosti vzduchu může být v tomto rozpětí teplot cca 35% – 56%, při vhodné kombinaci teploty a vlhkosti vzduchu až 32% – 60%. Mohlo by se stát, že po první topné sezóně bude nástroj totálně rozeschlý. Proto je potřeba vlhkost pečlivě sledovat a popřípadě použít zvlhčovače vzduchu. V mimotopné sezóně bývají někdy problémy opačného rázu, kdy vlhkost vzduchu přesahuje povolenou hranici. Použitý materiál v nástrojích, zvláště dřevo, plsti a lepidla, při vysoké vlhkosti přijímají vlhkost ze vzduchu a mění svůj objem. To má za následek zhoršení nebo znemožnění řádné funkce nástroje, zejména klávesnice a mechaniky, a Vaše případné reklamace nebudou moci být uznány.

Dnes již existují zařízení a systémy, které Váš nástroj dokáží udržet v optimálním prostředí, hlavně před začátkem a po konci topné sezóny, kdy jsou tyto změny vlhkosti nejdrastičtější. Každý dobrý odborný technik, prodejce, či přímo výrobce Vám jistě rád s tímto problémem poradí.

Speciální zařízení (např. SALAMANDER): se instaluje  přímo do nástroje a udržuje doporučené mikroklima přímo v něm.

 

 

Bez pravidelné údržby bude i to nejlepší pianino, či klavír jen podprůměrným nástrojem!

 

 

Opravy, ladění a servis klavíru a pianin pro Moravskoslezský kraj: Ostrava, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná a okolí.